Kod nas možete pronaći ili naručiti bazensku opremu sljedećih proizvođača: Astralpool, Hugo Lahme, Renolit Alkorplan i drugi. Svu bazensku opremu dijelimo na osnovnu opremu i bazenske atrakcije. Na slici ispod možete pogledati dijagram prema kome se instalira bazenska oprema.
Osnovna oprema podrazumijeva onu neophodnu za ispravno funkcionisanje bazena. Tu spadaju: filteri, pumpe, skimeri i nadopuna vode, kontrola vode i nadopuna, podni ispusti, mlaznice, cijevni razvod i fitinzi, elektromaterijal, set za čišćenje, folije za bazene. Važno je da su sve instalacije ispravno postavljene i da su uređaji za prečišćavanje kvalitetni kako bi voda bila čista i bakteriološki ispravna.
Filter je uređaj ispunjen kvarcnim pjeskom propisane granulacije kroz koji cirkuliše bazenska voda i koji zadržava prljavštinu nakupljenu u bazenu. Adekvatna veličina filtera se izračunava prema obimu bazena.
Cirkulacijska pumpa omogućava kružnu fluktuaciju vode iz bazena kroz cijevi i filter radi filtracije i hemijskog tretmana vode, te povratak u bazen. Prema zapremini bazena i filteru se bira pumpa odgovarajućeg protoka, uvažavajući pri tome osnovno pravilo se cjelokupna voda iz bazena mora profiltrirati u roku od 4-5 sati.
Skimeri su sistem za odvod vode iz bazena kroz cijevi. Visina postavljanja skimera određuje visinu vode u bazenu, što je obično 10-15 cm ispod nivoa ruba bazena. U skimere se ugrađuje i sistem koji automatski nadopunjava bazen ako se nivo vode spusti ispod definisanog.
Umjesto sistema sa skimerom može se koristiti sistem prelijevanja vode preko ivice bazena. Tada se mora izgraditi preljevni kanal i kompenzacioni spremnik, te uređaj za kontrolu nivoa i nadopunu vode. Na kanal je potrebno postaviti i preljevne rešetke.
Podni ispust služi za ispuštanje vode iz bazena ali i njen odvod u filter jer je priključen na pumpu. Mlaznice služe za vraćanje vode u bazen. Kod bazena na skimere se ugrađuju u zid bazena a kod preljevnih sistema u pod. Vakuum mlaznica nije obavezna ali olakšava ručno usisavanje bazena.
Za povezivanje svih elemenata bazenskog sistema koriste se PVC cijevi i fitinzi (koljena, ventili…) visokog kvaliteta koji moraju biti dugog vijeka s obzirom da se nalaze pod zemljom i rade pod pritiskom.
Napajanje (električna energija) za potrebe funkcionisanja se mora ugraditi u mašinsku sobu u kojoj je smještena razvodna kutija sa osiguračima i sklopkama koji osiguravaju funkcionisanje električnih uređaja (pumpe, rasvjeta bazena, automatsko doziranje i upravljanje…).
Za ručno čišćenje i održavanje bazena potrebno je: mrežice, četke, teleskopska cijev, usisivač i crijevo koje se priključuje na vakuumsku mlaznicu, te hemikalije za tretman vode.
Folije predstavljaju PVC materijal za oblaganje bazena. Naši dobavljači nude veliki izbor folija. Folija je karakteristična po tome što uz pravilno održavanje može da traje i do 25 godina, za razliku od keramike. Garancija na foliju je 10 godina.
Pored osnovne opreme nudimo i dodatnu . To je oprema koja pojačava funkcionalni i estetski doživljaj bazena. Tu spada sljedeće: bazenska rasvjeta, bazenski efekti i atrakcije, podvodno ozvučenje, Inox dodatna oprema, ručne i automatske navlake, grijanje bazena, roboti za čišćenje.
Bazenska rasvjeta uključuje podvodne reflektore koji pružaju poseban ugođaj u noćnim satima. Najnoviji trend su led reflektori koji mijenjaju boju. Smanjuju potrošnju električne energije i omogućavaju življu boju.
U bazenske efekte i atrakcije spadaju uređaji za protivstrujno plivanje, hidromasaža, slapovi, gejziri i drugo. To su uređaju koji povećavaju užitak boravka u bazenu. Njihovu ugradnju je potrebno predvidjeti odmah pri izgradnji bazena jer je naknadna instalacija izazvala velike troškove. Svi uređaji ove vrste funkcionišu po principu ubrizgavanja velike količine vazduha ili vode u bazen. Na taj način može da se kreira replikacija prirodnog gejzira ili slapa, struja koja omogućava plivanje i u najmanjem prostoru ili mlaz vode koji ima dejstvo masaže.
Podvodni zvučnik služi za emitovanje muzike i glasa pod vodom i time kreira čarobnu i zabavnu atmosferu. Podvodno ozvučenje naročito dolazi do izražaja tamo gdje je i okoliš bazena ozvučen skrivenim zvučnicima. Najčešće se upotrebljavaju posebni zvučnici skriveni u umjetnim stijenama.
U dodatnu opremu od inoxa koja se koristi u bazenskoj industriji spadaju skale, tuševi i rukohvati.
Pokrivanje bazena je važno zbog sprječavanja ulaska prljavštine u bazen, smanjenja gubitka toplote, te zaštite djece. Opcije su razne PVC navlake sa ručnom namatalicom te razne automatske navlake sa solarnim ćelijama pokretane elektromotorima.
Za produžavanje sezone kupanja ili cijelogodišnje kupanje ako su u pitanju zatvoreni bazeni potrebno je ugraditi sisteme ili uređaje za grijanje vode. Za potrebe grijanja bazena se koriste izmjenjivači toplote, elektrogrijači i toplotne pumpe.
Roboti za čišćenje uveliko olakšavaju održavanje bazena. Programirani su da samostalno očiste cjelokupnu bazensku površinu u određenom intervalu spuštanjem u vodu i uključivanjem u struju.